Jaké to je, když kresba vzniká spoluprací? Pojďme společně zkoumat a zkoušet, jak se vzájemně vnímat a propojovat skrze kreslení a další tvůrčí aktivity. Inspirací pro workshop nám budou surrealistické i další hry a různá cvičení, které ve své praxi i workshopech využívá umělkyně a vysokoškolská pedagožka Slavomíra Ondrušová. Během workshopu určeného vyučujícím výtvarné výchovy ze ZŠ, SŠ a ZUŠ představí umělkyně také svoji tvůrčí praxi. 
Představené metody a přístupy ukazující kresbu jako příležitost k spolupráci a spolubytí lze vnímat jako inspiraci pro praxi a výuku výtvarné výchovy na základních, středních i základních uměleckých školách.
Slavomíra Ondrušová
Primárním médiem Slavomíry Ondrušové je kresba, ta však nemusí vznikat pouze na papíru, ale také třeba v prostoru, jako tomu bylo ve videoinstalaci Sunlight Drawing (Kresba slunečním světlem) z roku 2022. V její tvorbě převládá každodenní kontakt se zápisníkem, neplánované, spontánní vyjádření často kombinované s autorským textem. V rámci svého doktorského studia na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě, studovala Ondrušová kresbu a šperk také na Estonian Academy of Arts v Talinu, kam se několikrát vrátila v roli lektorky. Věnuje se také designu, ilustraci, a vzdělávání. Spoluzaložila a vedla Časopis X o současné kresbě a spolu se Simonou Gottierovou vytvořila “Zošit o tom, ako byť s umením v galérii” s minimem textu. Typické postavičky tvořené roztřepenou linkou se napříč její tvorbou táží, vyznávají, odhalují a vtahují tak pozorovatele do snadno přístupného dialogu. Prostupují její tvorbou a propojují tak různé oblasti práce, ty autorské i podpůrné. Na AVU působí Slavomíra Ondrušová v roli asistentky v ateliéru Grafika I, jehož vedoucím je David Böhm. 

foto: SO

You may also like

Back to Top